Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av peruker, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 87 016 | 84 812 | 82 597 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 433 | 1 634 | 134 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 622 | 1 182 | -511 |
| Årets resultat (tkr) | 3 316 | 1 182 | -511 |
| Summa tillgångar (tkr) | 36 113 | 34 485 | 35 908 |
| Antal anställda | 39 | 42 | 42 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 87 016 | 84 812 | 82 597 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 433 | 1 634 | 134 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 622 | 1 182 | -511 |
| Årets resultat (tkr) | 3 316 | 1 182 | -511 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 590 | 3 490 | 4 323 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 523 | 30 995 | 31 585 |
| Tillgångar (tkr) | 36 113 | 34 485 | 35 908 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 17 943 | 14 627 | 13 445 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 6 232 | 7 505 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 18 170 | 13 626 | 14 958 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 36 113 | 34 485 | 35 908 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 749 | 1 307 | 2 195 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 20 514 | 21 707 | 19 483 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 899 | 8 785 | 8 485 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 39 | 42 | 42 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 231 | 2 019 | 1 967 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 825 | 757 | 718 |
| Vinstmarginal | 2.8% | 1.9% | 0.2% |
| Soliditet | 49.7% | 42.4% | 37.4% |
| Kassalikviditet | 85.0% | 92.1% | 71.6% |
Aderans Sweden AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Aderans Europe BV och koncernmoderbolag är Aderans Co Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av peruker, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.